Направена вакцина која може да им помогне на болните од рак


Американски научници од Универзитетот во Вашингтон сметаат дека ваквата „персонализирана имунотерапија“ има голем потенцијал и во лекувањето на другите облици рак.

vakcinaВо експериментот, дендритичките станици на самите пациенти се искористени како поттик на имунолошкиот состав на организмот да ги нападна станиците на карцином и да го забави развојот на болеста.

При тоа клучна улога имал молекулот интерлеукин 12p70, кој ги „тера“ да делуваат директно против ракот.

„Journal of Clinical Investigation“ пишува дека следниот чекор ќе биде спроведување клинички истражувања на новата вакцина.

Во моментот не постои ефикасен метод на лекување на пациенти со меланом во поодмината фаза на развој.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1