Направете 9 литри сок од само 4 портокали


orange-juiceСОСТОЈКИ:

– 4 портокали
– 1 кг. шеќер
– 30 грама лимонтус
– 9 литри вода

ПОДГОТОВКА:

Портокалите добро измиете ги, прелијте ги со врела вода за да ја отстраните горчината, избришете ги и ставете ги во замрзнувач на час-два. Извадете ги од замрзнувач, исечете ги и сомелете ги во машина за мелење месо или во блендер. Смесата прелијте ја со три литри вода. Добиената маса оставете ја да отстои десетина минути. Потоа процедете, па во процедениот сок додајте 6 литри вода, шеќер и лимонтус. Мешајте додека шеќерот не се стопи и ставете го сокот во шишиња.

Попара.мк

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1