Нарачал виртуелно убиство на синот за да престане да игра


Кинез најмил неколку професионални гејмери за да го убијат ликот на неговиот син во играта од која станал зависен и играл ден и ноќ.

ibf65bcadba0bae5cd0a4ffccb35c872a_china-internet-addiction-problem.nГ-дин Фенг нашол уникатен начин да го натера неговиот син да престане да игра. Искусни играчи сега се во мисија да го убијат ликот на неговиот син во играта со што тој нема да може повеќе да игра.

23 годишното момче попуштил на училиште поради играта, но бил во вистинска паника кога видел дека група на ,,атентатори,, упорно брка да го убие. Подоцна дознал дека тие се најмени и платени од неговиот татко, јавува телевизијата РТ.

Во 2007 во Кина започна национална кампања против епидемијата од зависност од видео игри. Некои клиники дури користеле и електрошок терапија за да се борат со зависноста, но тоа беше забрането во 2009. во моментов има 8 клиники финансирани од државата кои се борат со зависноста од игри.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1