National Geographic сака да направи реконструкција на падот на кингерот на Трајковски


Телевизискиот канал National Geographic е заинтересиран да направи тв-реконструкција на падот на авионот со кој загинаа претседателот Борис Трајковски и неговите соработници во близина на Мостар, тврди главниот истражител на Комисијата која го истражуваше падот на авионот, Омер Кулиќ. Тој во вторникот во Сараево го презентираше извештајот за загинувањето на Трајковски.

trajkovski kinger
Авионот се сруши на 26 февруари 2004 година, неколку километри од мостарскиот аеродром, а потоа се запали. Сите патници загинаа на лице место.
На местото на несреќата пронајдени се две црни кутии, а босанскиот весник „Дневни аваз“ на интернет страницата објави аудио снимка од реконструкцијата од разговорот меѓу пилотот, копилотот и контролата на летање во Мостар, која тогаш била под команда на францускиот контингент на СФОР.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1