Научно докажано: Љубоморните луѓе се паметни луѓе


Паметните луѓе многу често се љубоморни и прават скандали, барем ова го покажува новото истражување на универзитетот во Вирџинија.

ljubomora1Стундентте кои учествувале во ова истражување требало да замислат ситуација дека во инбоксот на партнерот пронашле пораки од друга личност, како на пример, „што правиш подоцна, сакаш ли да се видиме?“.

Истражувачите откриле дека студентите со најдобар просек и голем коефициент на интелегенција најбурно реагирале на ваквите двосмислените пораки.

Самоконтролата е присутна кај паметните луѓе, а тие најчесто се големи перфекционисти. Поради тоа многу ги вознемирува фактот од потенцијално неверство.

Иако било докажано дека жените се пољубоморни од мажите, сепак припадниците на посилниот пол биле многу бесни ако пораката содржела еротска содржина.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1