Не копајте под куќата да не излезете во друга земја – како овој човек, еве што нашол (Видео)


Еден Турчин во 1963 година решил да ја реновира куќата, открил нешто неверојатно. Откако го срушил подрумот тој открил дека долу има тунел, па уште една една просторија, па уште една, и уште една…

gbchdsfjnh

И така случајно е откриен најголемиот подземен град во Турција. Низ подземниот град тече вода, има систем за вентилација, индивидуални станови, продавници, бунари, соби за оружје, па и гробишта. Во градот е пронајдено и училиште како и посебни простории за животни.07092014172907_pod g1 97201452936_pod g3

Овој подземен град би можел да прими околу 50 000 луѓе и потекнува од седмиот или осмиот век пред новата ера.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1