Не мрднале со прст, а се милијардери (Фото)


Милијардите навистина растат на дрво, а тоа особено важи за дел од оние кои се ставени на листата на Форбс.

Тие не работеле ништо, а банкарските сметки им биле украсени со цифри од десетици нули.
Еве како добиле можност да уживаат во милијардите, за кои не морале нималку да се потрудат да ги заработат.

1. Едуардо Хошчилд

pari na drvo704 место на листата на Форбс
Поседува: 2,1 милијарда долари
Години: 49
Земја: Перу

Четвртиот најбогат човек во Перу, Едуардо Хошчилд за своето богатство може да му се заблагодари на својот паравујко, кој во 1911 година, воспоставил успешна рударска фабриа за копање на злато и сребро. Хошчилд студирал прирдони науки во САД, а во фабриката како експерт за безбедност почнал да работи во 1987 година. Преживеал и киднапирање. Неговиот киднапер го убил татко му, а него го држел шест дена во заробеништво.

lili2. Лили Сафра

1175 место на листата на Форбс
Поседува: 1,2 милијадри долари
Години: 75
Земја: Монако

Лили Сафра за своето богатство може да му се заблагодари на нејзиниот покоен сопруг, банкарот Едмонд Сафра, кој починал во 1999 година во пожар. Богатата водивица е третата најбогата личност во нејзиниот роден град Монако.

Стигнала до насловните страни во 2012 година кога на аукција ја продала својата колекија од 70 парчиња скапоцен накит. Парите, а станува збор за 38 милиони американски долари, ги има дадено за финансирање на 36 добртоворни цели.

josiko3. Јосико Мори

1342 место на листата на Форбс
Поседува: Милијарда долари
Години: 72
Земја: Јапонија

Кога починал минатата година, Минору Мори, еден од најмоќните тајкуни кои се занимавал со недвижен имот во Јапонија, неговата сопруга Јоксим го преземала семејното богатство.

Сега е дваесетта најбогата личност во Јапонија.

Нејзиниот сопруг беше најпознат по изградбата на најголемата зграда во Кина, Светскиот финансиски центар во Шангај.

elejn marsal4. Елејн Маршал

145 место на листата на Форбс
Поседува: 8 милијарди долари
Години:70
Земја: САД

Таа е 48 на листата на најбогати жени во Америка. Елејн Маршал наследила милијарди од покојниот сопруг Пирс Маршал, колку што вреди 14,6 % од акциите во фабриката „Koh Industris“.

Интересно е тоа што никој нема поим колку била моќна додека Блумберг не ја ставил на 4-то место на најбогати жени во САД во 2012 година.

5. Фин Раусинг

239 место на листата на Форбс
Поседува: 5,1 милијарда долари
Години: 58
Земја: Шведска

jornЗаедно со помладиот брат Јорном, Фин Раусинг седи во управниот одбор на Тера Лавала. Петтата најбога личност во Шведска, по неговиот брат Јорн, кој беше на четвртото место.

6. Јорн Раусинг

Шведскиот милијардер Јорн Раусинг од покојната мајка наследил 5,2 милијарди американски долари, но тоа не треба да биде изговор за да не работи.233 место на листата на Форбс
Години: 53
Земја: Шведска

Раусинг е член на управниот одбор Тетра Лавала, фабрика која ја основал неговиот дедо и која произведува Тетра Пак – најпознатото пакување во светот, во кое се пакува апсолутно се.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1