Не сакал да умре без да ја каже вистината – Вмешан бил во убиство на принцезата Дајана (Видео)


Пензионираниот агент, 80-годишниот Џон Хопкинс излегол од болница во Лондон и одлучил да признае многу работи кои го мачеле. Тој објаснил дека му преостанале неколку недели од животот и дека не сака да умре без да ја каже вистината.
Како што тврди бил бклучен во 23 убиства помеѓу 1973 и 1999 година, вклучувајќи го и убиството на принцезата Дајана.
Тогаш имал 35 години и работел како оперативец во М15, тврди дека таа служба често вршела дискретни убиства на поединци кои биле сметани за закана на Обединетото Кралство.
За принцезата Дајана вели дека била единствена меѓу своите жртви и единствена која некогаш ја убил, како и единствена од кралското друштво. Таа исто така била единствена чија смрт ја наредило самото кралско семејство.
-„Кралското семејство имало докази дека таа планира да се разведе од принцот Чарлс. Знаела премногу за кралските тајни. Мојот шеф рече дека таа мора да умре. Примил наредба директно од принцот Филип и моравме тоа да го направиме да изгледа како несреќа. Никогаш претходно не сум убил жена, а уште помалку принцеза, но ја извршував наредбата. Го сторив тоа за кралицата и за земјата.“ – рекол Хопкинс.
Најважниот сведок на убиството на Дајана, шефот на Хопкинс, починал од срцев удар во 2000 година, а принцот Филип секако дека никогаш нема да биде обвинет. Доколку принцот Филипт дозволи некогаш да го анализира психијатар, Хопкинс вели дека сигурно ќе биде прогласен за психопат.
На прашањето зошто не одбил да ја убие Дајана, Хопкинс одоговорил: „Ние во службата М15 се колнеме на оданост на Круната. Во најдобар случај да одбиев јас, ќе бев прогласен за измама после што би ми го уништиле животот.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1