Неготинската болница без персонал – Инекции ставале и хигиеничарките


Реформите ја зафатиле и болницата во Неготино, јавуваат за Либертас жители од овој град. Објаснување било дека штом имаат болница во пречник од само 10 километри (Кавадарци) оваа немало потреба да работи и да прави трошоци.

negotino bolnica-Имавме гинекологија. Сега за породување неготичанките мора да одат во Кавадарци. Објектот на болницата иако е во одлична состојба сега е празен.Медицински персонал речиси и нема – тврдат читателите на Либертас.Според нив болницата ја одржуваат само неколкуте хигиеничарки кои кога било зорт ставале и инјекции.

– Се извежбаа да ставаат инјекции и кога ќе ги замолиме ни ставаат за да не одиме до Кавадарци или во приватните амбуланти – откриваат нашите извори  и додаваат дека засега ги молат барем хигиеничарките да им стават инекција, барем за тоа да не одат до Кавадарци или во итната помош.

Министерството за здравство со демант за состојбите во неготинскиот здраствен дом

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1