Нема струја за Крим додека не се обедини со Украина


Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави дека Украина е подготвена да го обнови снабдување со струја на Крим, но само доколку овој полуостров анкетиран од Русија повторно стане дел од Украина.krim1

На прес конференцијата во Киев тој додаде дека Украина прави се што може да го спречи натамошното влошување на условите за живот на Крим, но оти во договорот за продолжување на снабдувањето со струја мора да стои дека Крим е автономна република на Украина.

Веќе неколку месеци жителите на овој полуостров се соочуваат со недостиг на струја.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1