Несквик го повлече чоколадниот прав поради ризик од салмонела


Нестле САД го повлече од продажба дел од пакувањата со чоколаден прав поради ризик да се заразени со салмонела, потенцијално фатална бактерија.

Повлечени се нестле пакувањата бидејќи еден од добавувачите на состојки Omya Inc., изјави дека е можено да има салмонела во нивните состојки кои ги користи и NESQUIK®.

Повлечени се производите со следните кодови
-40.7 ounce powder with UPC 0 28000 68230 9 2282574810 2282574820

-21.8 ounce powder with UPC 0 28000 68090 9 2278574810 2278574820 2279574810 2279574820 2284574820 2284574830 2285574810 2285574820 2287574820 2289574810 2289574820

-10.9 ounce powder with UPC 0 28000 67990 3 2278574810

Серијата што е ризик дека е заразена со салмонела има рок на траење до октомври 2014 година и била дистрибуирана низ Америка. Нема информации дали освен во Америка овој прав бил извезуван и во други земји. Несквик превентивно го повлекува чоколадниот прав иако сè уште нема пријавени случаи на салмонела.

На следниот ЛИНК официјалното соопштение од NESQUIK®.

На овој ЛИНК соопштението на агенцијата за безбедност на храна на САД

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1