НЕСРЕЌА КАЈ КИЧЕВО: Бројот на повредени се искачи на 20


Десет лица  се здобиле со тешки, а десет други со лесни телесни повреди  во сообраќајната незгода што денес во 06 часот и 45 минути се случи на регионалниот пат Кичево-Осломеј во близина на селото Мамудовци.

Во тешката сообраќајна незгода учествувале мини бус марка „Мерцедес“ и комбе марка „Фолксваген“ кои по регионалниот пат се движеле од Кичево кон Осломеј, како и едно товарно возило марка „Форд“ што сообраќало од спротивниот правец.soobrakajkaa-500

Сообраќајната незгода се случила во момент кога мини бусот „Мерцедес“ кој превезувал 18 патници-работници во РЕК „Осломеј“ започнал да врши претекнување на комбе марка „Фолксваген“, а од спротивната коловозна лента наишло товарното возило марка „Форд“.

Притоа се случил удар на страничните леви страни од мини бусот „Мерцедес“ и товарното возило „Форд“ по што мини бусот удрил и во предното лево крило од комбето Фолксваген“.  Овие две возила излетале надвор од коловозните ленти  при што мини бусот „Мерцедес“ удрил и во бетонски sид. Товарното возило марка „Форд“ останало на десната коловозна лента во правецот на движење.

Со две медицински возила, повредените се пренесени во општата болница во Кичево, а потоа и во болниците во Охрид и Скопје. На лице место извршен е увид во присуство на јавен обвинител, како и полициски екипи од полициската станица во Кичево. За време на увидот, сообраќајот на регионалниот пат не беше во застој, односно се вршеше наизменично пропуштање на моторните возила.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1