Нов закон: Ако не си го соберете изметот од вашето куче – градот ви го испраќа дома по пошта


Интересен закон донеле градските власти во шпанското градче Брунет. Доколку не го соберте изметот од вашето милениче градските власти ќе се погрижат да ви стигне дома, по пошта.

kuce izmetКако што пренесуваат шшпнаскитем медиуми, на властите им било доста од неодговорните граѓани, па се решиле на овој начин да ја подигнат хигиената во градот.

За да се спроведе акцијата, по улиците патролираат над 20 волонтери, кои кога ќе забележат неодговорен сопственик, му се доближуваат и пријателски го прашуваат како се вика кучето, која раса е и колку е старо.

Градот веќе има регистар на сите кучиња, па така веднаш се доаѓа до адресата на сопственикот. За еден месец. испорачале 147 „смрдливи пратки“ и велат дека процентот на граѓани кои го собирањето изметот зад миленичињата пораснал за 70%

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1