Новиот грчки министер за здравство, прв слеп политичар кој ќе седне во Владата


Новиот министер за здравство во Кабинетот на Ципрас, Панајотис Куроблис е првиот грчки политичар со посебни потреби кој ќе седи во Владата.blindminister

Куроблис е поранешен член и пратеник на ПАСОК, а беше исклучен од партијата бидејќи во 2011 година тој беше единствениот „социјалист“ кој гласаше против мерките за штедење на Владата на Папандреу, за кои „за“ гласаа и пратениците од тогаш опозиционата Нова Демократија на Самарас.

На вчерашната церемонија на давање заклетва во претседателската палата,  двајца помошници му асистираа да го потпише нејзиниот текст.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1