ОБИЧАИ И ВЕРУВАЊА: Денеска семејството седнува на трпеза – еве што треба да се прави


Утре е Чист Понеделник, ден од кој започнуваат Велигденските пости, а денеска е Прочка, еден од најголемите христијански празници кој не учи на љубовта, човечноста и простувањето.procka

Пред чистиот понеделник треба целото семејство да се собере на трпеза, а јадењето треба да биде од јајца, сирење и други млечни производи. На денешен ден се покануваат и пријателите и сиромашните да седнат на трпеза, секому се подава рака. Така сите заедно се омрсуваат пред постот кој трае се до големиот празник Велигден.

Денеска треба да простиме за сите грешки кои ни се направени.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1