Обид за убиство: Кандидатка за градоначалник на Келн избодена во врат!


Напаѓачот ѝ нанел тешки повреди на германската политичарка која се кандидирала за градоначалник на Келн.kandidat gradonacalnik keln

Хенријета Рекер, главната кандидатка во трката за градоначалник на Келн, била избодена неколку пати во врат додека учествувала во предизборната кампања, соопштиле од полицијата

Напаѓачот ѝ нанел тешки повредни и на Рекер, но и на лицето кое ѝ помагало на политичарката. Уште три лица кои се обиделе да помогнат биле тешко повредени, пишува Deutsche Welle.

Полицијата соопштила дека мажот ја нападнал Рекер додека стоела на информацискиот пункт на христијанските демократи – “CDU”, партијата на германската канцеларка Ангела Меркел.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1