Објавија аудио од наводно пијана стјуардесата на Јат– а жената не е пијана туку по сообраќајка учела да зборува и пишува


Аудио-снимката од наводно пијаната стјуардеса што работи Јат Ервејс, почна да кружи низ интернет уште од минатата сабота во попладневните часови. Снимката наречена „Кога пиеме, пиеме! Но навистина.“ , се споделувала на Фејсбук и Твитер, додека утрото почнало да се пренесува во забавните рубрики на класичните медиуми.

Стјуардесата на снимката се вика Снежана Живковиќ и пред неколку години доживеала тешка сообраќајна несреќа во која ја изгубила способноста за зборување и пишување, што успеала да го поврати.
Овој аудио-запис, кој моментално извртел преку 10.000 слушања, според податоците на сервисот за следење и анализа на социјалните мрежи „Peekmedio“ е споделена 366 пати на Фејсбук, а на Твитер е ретвитан 28 пати. Ги заобиколи социјалните мрежи за викендот како распад на Јат во кој лета пијаната стјуардеса, која едвај стои на нозе.

Секој што го преслушал дошол до таков впечаток, а коментарите на постовите биле уште по брутални со наводно сведочење на поединци, дека со дотичната се летало во таква состојба, а некои медиуми ја пренеле снимката како комичен аудио-скеч за пијанство на стјуардесата на Јат.

Но не е смешно

Стјуардесата Снежана чиј глас се наоѓа на снимката PA (public announcement), што е снимена од страна на патник пред полетувањето на авионот Јат. Снежана во својата работа е многу успешна и ценета веќе 34 години, а пред неколку години доживеала тешка сообраќајна несреќа во која после тешки телесни повреди ја изгубила способноста за зборување и пишување. Утрото, кога ја повикал Tango Six, звучела повеќе од потресено.

-Оваа снимка е направена минатата година. Уште од тогаш шефот ми ја покажа кога ја најде, веројатно исто така на интернет. Не знам кој го снимил ова, но никогаш во животот не би си дозволила и себеси да тргнам на летање пијана. Она што го снимила оваа личност не знаела дека едвај преживеав страшна сообраќајна несреќа, по која останав без сила и без никаква можност да прозборам – раскажува вознемирено г-ѓа Живковиќ.

-Не знам што да Ви кажам, но ова е срамота, не знам на кого и што сум му згрешила да ме провлече вака низ медиумите? Со долга и напорна борба, разни терапии, успеав да ја повратам способноста да работам едноставни работи како што е пишувањето. Да научам повторно да зборувам – завршува Снежана.

Откако изјавила Ранка Лаушевиќ, потпретседателка на репрезентативниот синдикат Tango Six (единствениот синдикат за стјуардеси и стјуарди во воздухопловството), колегите и колешките на Снежната Живковиќ застанале во нејзина одбрана повеќе пати:

-Не знам кому може да му биде смешно сето ова, убедена сум дека оној што го снимил ова, не видел пијана стјуардеса, бидејќи колешката Живковиќ никогаш во својата кариера не била пијана! Таа доживеала тешка сообраќајна несреќа и со својата храброст и упорност успеала да ги поврати основните витални функции, ја изгубила дури и способноста за говор, кој подоцна успеала да го поврати.

Повеќе пати патниците на нејзините летови на почетокот се смееја на нејзиниот говор, им објаснувавме за што се работи. Никој од нас никогаш не летал пијан. Ние сме и понатаму доблесен народ, но полека ја губиме емпатијата. Ние како синдикат секогаш и пружавме поддршка и уште една, ако воопшто има смисла, демантирам дека таа била пијана. Ова е јавно понижување  на еден храбар и упорен професионалец и ние тоа најстрого го осудуваме. На медиумите им порачуваме да проверат прво што објавуваат – нагласила Ранка Лаушевиќ.

Александар Младеновски

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1