ОБНОВЕНО – Изгаснат пожарот кај „ОКТА“


Пожарот кој избувна пладнево во близина на  скопската рафинерија  на нафта „Окта“ е локализиран и изгаснат.

Со помош на канадерите, огнената стихија конечно стивна. Пожарот стигнал до непосредна близина на рафинеријата поради ветерот и исклучително топлото време, но ситуацијата е ставена по контрола.

Пожарот кај селото Гургурница е сеуште активен. Пожарникарите и мештаните активно се вклучени во гасењето, а таму се пратени и авиони од ДЗС. Најверојатно до крајот на денот пожарот ќе биде ставен под контрола..

Tags: , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1