Од денеска се менува Facebook – ова се новостите (Видео)


Фејсбук денеска ја претстави новата опција. Станува збор за т.н. функција Instant Articles кој на корисниците ќе им понуди ексклузивни приказни на бројни светски медиумски куќи како New York Times, BuzzFeed, National Geographic и NBC News.

Содржината која обично се појавува на страниците на овие медиуми сега директно ќе се појавува на Facebook И ќе може да се чита без воопшто да се напушти апликацијата.facebook 3

Facebook верува дека на овој начин, читањето вести ќе стане побрзо а компанијата објави и серија интерактивни функции кои издавачите ќе можат да ги користат во рамките на објавените содржини. Меѓу опциите се зум, аутоплеј на снимките, звучни клипови и можност да се лакува само одреден цитат од содржината.

За Македонија промената нема да има големо влијание бидејќи овие светски медиуми нги третираат домашните теми.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1