Од полноќ поевтинуваат горивата


Цените на бензините и на дизел горивата од ноќеска на полноќ се намалуваат за еден денар по литар, одлучии денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Со одлуката се врши намалување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати за 3,46, односно 2,02 отсто.benzin benziska mk3

Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 62 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава за 64, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) за 49,5, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за 38 денари за литар.

Со одлуката на РКЕ за 0,57 денари за килограм се намалува и малопродажната цена на мазутот М-1 НС и сега ќе изнесува 21,313 денари за килограм.

Како причина за намалување на малопродажните цени на нафтените деривати од РКЕ ги посочуваат за 5,83 отсто пониската просечна цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатите 14 дена и за 1,406 отсто повисокиот курс на доларот во однос на денарот.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1