Од среда па до сабота невреме во Македонија – еве кога да си седите дома


Подрачјето на Македонија од утре попладне ќе биде под влијание на циклонска активност и нестабилна воздушна маса од запад, која на повеќе места ќе предизвика нестабилност со интензивен пороен дожд, грмежи, силен ветер, силни електрични празнења и град.

Во четврток и петок ќе преовладува променливо облачно, нестабилно и малку посвежо време со нешто посмален интензитет на грмежи, но ќе има пообилни врнежи од дожд, на места и над 30 литри на метар квадратен, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи.

Стабилизирање на времето и пораст на температурата се очекува дури од сабота.

dozd2

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1