Од вторник ќе возиме многу поскап бензин?


Цената на нафтата порасна над 60 долари за барел во петокот, за прв пат по 2015 година. Поскапувањето минатата недела изнесуваше 4%. Цената на северноморската нафта од типот Брент се спушти од 115 долари во јуни, минатата година до 45,19 долари на почетокот на годинава за да во моментов ја достигне цената од 60,34 долари за еден барел. Барел сурова американска нафта се продава за 52,6 долари.

benzin benziska mk3

Малопродажните цени на горивата во Македонија ќе се формираат идниот понеделник, но со оглед на значителното поскапување во текот на минатата недела, може да се очекува од идниот вторник да возиме значително поскап бензин. Познавачите на состојбите велат дека доколку продолжат ваквите трендови, цената по наредната недела во Македонија би можела да се зголеми за околу 4 денари.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1