Оглас за работа: Католичката црква бара истерувачи на ѓаволи


the-last-exorcism-3Католичката надбискупија во Мадрид соопшти дека се потребни уште егзорцисти, како би можело да им се помогне на верниците да се изборат со ѓаволот.

Портпаролката на надбискупијата изјави дека Мадрид има само еден свештеник истерувач на ѓаволи и дека се има во план обука за нови свештеници.

Егзорцизмот може да го обавува само бискуп кој има одобрение од свештеник. Тој краток ритуал вклучува благослов со света вода, молитва и испитување на ѓаволот кое го извршува егзорцистот.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1