Олимписки шампион пронајден мртов


Стивен Холкомб носител на златен медал на Олимписките игри во Ванкувер во 2010 година, беше пронајден мртов во Лејк Плесид, во државата Њујорк. Безживотното тело на 37-годишниот е пронајден во саботата во неговата соба во Центарот за обука за олимпијци.133685791

Олимпискиот комитет на САД ја објави оваа тажна вест, но околностите на причината за неговата смрт се уште не се познати. Холкомб престојувал на подготовките на неговата репрезентација.

Неговата кариера беше обележана со златен медал во боб четворосед на ЗОИ во Ванкувер 2010 годин кој беше прв златен медал за САД во оваа дисциплина од 1948 година.

Овој голем спортист во минатото се обиде да изврши самоубиство откако беше загрозен неговиот вид поради опасна болест, но тој успешно беше опериран во 2008 година.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1