Опатија како Дубаи


Оваа зима веќе ќе почне реализацијата на идејата Опатија да личи на Дубаи.

Проектот наречен „Опатија град на музиката“ ќе изобилува со музички фонтани кои ќе се наоѓаат во море, а од копно ќе бидат одалечени 50 метри. Тие би работеле во ритам на музичките светски хитови, но и во ритам на класична музика.

Овој нов изглед е предвидено да функционира и во зимскиот период каде што ќе има повеќе културни случувања. Градоначалникот на Опатија Иво Дујмиќ верува дека малиот Дубаи ќе биде завршен наредното лето.

Share Button

Tags: , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1