Откриена гробница на производител на пиво стара 3.000 години


Јапонски археолози во Луксор откопаа гробница на производител на пиво стара повеќе од 3.000 години, изјави денеска египетскиот министер за антиквитети Мохамад Ибрахим.

grobnica pivoТој рече дека гробницата е од периодот на владеењето на 19-та и 20-та династија на фараони и дека припаѓа на главниот „производител на пиво за боговите на починатите“, кој бил и шеф на складиштето.

Министерот додаде дека ѕидовите на гробницата содржат „неверојатни цртежи и бои што го отсликуваат секојдневниот живот“.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1