Откриено што било посебно во мозокот на Ајнштајн


Мозокот на Алберт Ајнштајн бил детално испитан во 1955, по неговата смрт. Направени се 240 микроскопски слајдови од посебни делови на неговиот мозок, но никој досега не ги испитал.

Нова студија и истражување спроведено неодамна донело до спектакуларно откритие – што е тоа во мозокот на Ајнштајн различно што го издвојувало од другите луѓе.

Неговиот мозок е спореден со 85 мозоци на „нормални“ луѓе – „Иако големината (1230 грама) и асиметричниот облик на мозокот на Ајнштајн биле нормални како и кај просечен човек, одделни негови делови, како мозочната кора, биле прилично посебни“, изјави Frederick Lepore, професор по неврологија во New Jersey-Robert Wood Johnson Medical School. Тој заедно со Dean Falk, Hale G. Smith и Adrianne Noe се во тимот кои ги истражувал 14 фотографии на мозокот на Ајнштајн.

Нивното истражување е објавено во магазинот за неврологија „Бреин“, а може да се види и на следниот ЛИНК.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1