Ова ќе го носиме сите (Видео)


fin-revlucionarni-izum-1395958193-469703

Индиска група инженери претставија прстен што служи како контролор на сите „паметни“ уреди, претворајќи ја дланката во далечински управувач.

ФИН се поврзува со останатите уреди преку блутут врска и се носи на палецеот како прстен. Уредот ги следи движењата на раката на корисникот и врз основа на нив „имитира“ команди.

Уредот може да се користи како далечински управувач за телевизор, смартфон, таблет или за контролирање на аудио и навигацискиот систем во автомобилот.

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1