Ова ќе ве уплаши: Како организмот се мачи да ги свари тестенините (ВИДЕО)


Купечките полуготови тестенини се опасни и напорни за желудникот. Иако се популарни бидејќи се подготвуваат за многу кратко време сепак тие го оптоваруваат желудникот подолго отколку домашно направените тестенини.spageti

Со камера сместена во капсула која може да се смести во стомакот и да го снима процесот на варење на храната е докажано дека организмот троши премногу енергија за варење на полуготовите тестенини.

Кога напоредно се гледа варењето на полуготовите тестенини и домашно подготвените, може да се забележи разликата:

Kurir.mk

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1