Ова се 17-те највлијатени масони


Ширум светот постојат повеќе од шест милиони Слободни ѕидари, но организацијата, и покрај фактот дека постои речиси 300 години, се уште е обвиткана во мистерија. Документацијата за нив со текот на времето сосема природно, е уништена, но неколку листи на организацијата во кои се опфатени некои од највлијателните луѓе во историјата, сепак, му оддолеваат на забот на времето.

Правила за прием

Барање за прием на Друштвото може да поднесе секој, под услов тој верува во Врховнотo Битие. Членовите на организацијата веруваат во „вистината, толеранција, почит и слобода“. Некогаш членови можеле да станат само белците, и тоа мажите, а сега можат да им се придружат луѓе од сите националности и раси.

Меѓутоа Афроамериканските слободни ѕидари се одвоиле и формирале посебна гранка наречена Масони на принцот Хол. Жените по правило сеуште неможат да станат членови.

benjamin-franklin-foto-wikipedia_ff

Кога ќе влезат во организацијата, новите членови стануваат чираци, а потоа може да напредуваат до Суверен Голем Сеопшт Инспектор (вкупно 33 степени).

„Biznis insajder“ објави листа на 17 живи и мртвите членови кои положиле свечен завет.

Бенџамин Френклин – Ложа „Свети Јован“, Филаделфија, 1730.

Бенџамин Френклин станал член на Ложата „Свети Јован“ во Филаделфија во 1730. Тој бил активен во групата повеќе од 50 години, а во 1734. бил на позицијата на големите мајстори на Пенсилванија. Ја печател првата масонска публикација „Уставот на Слободното Ѕидарство“ во американските колонии. Се работи за една од најретките книги во светот (постојат само 20 верификувани копии). Членството немало влијание на неговата улога како иноватор и еден од основачите на САД.

Џорџ Вашингтон – Ложа на Фредериксбург, Вирџинија, 1752.

После обредот во 1752. во Ложата во Фредериксбург (Вирџинија), првиот претседател на Соединетите Американски Држави одржувал силни односи со масоните. Тој бил член се до неговата смрт и на барање на неговата вдовица бил погребан во согласност со масонските ритуали. Многу масони и членови на Редот на Витези Темплари одат на аџилак во Маунт Вернон, каде е гробот на Вашингтон.

paulrevere-foto-wikipedia_ffПол Ривиер – Ложа на Свети Андреј, Масачусетс, во 1760.

Бидејќи во 1760 година е примен во членството, Пол Ривиер од 1795 до 1797 година бил голем мајстор во Големата Ложа на Масачусетс. Придонесол во создавање на многу ложи во својата земја. И неговиот син исто така бил слободен ѕидар. Иако ни ден денес не се знае кој ја предизвика Бостонската чајанка, протест на американските колонисти против Велика Британија, кога се уништиле голем број сандаци со чај на бродовите на бостонското пристаниште, многу историчари претпоставуваат дека во тоа одредена улога играле првите слободни масони во американските колонии.

Франсоа-Мари Ари (Волтер) – Ложа „Девет сестри“, Париз, Франција, 1778.

 

Франсоа-Мари Aри се пишувал под името Волтер. По приемот во Ложата Девет сестри, 1778. година, тој напишал голем број на значајни книги, вклучувајќи ги и „Кандида“ и „Филозофски речник“.  Идеите презентирани во овие книги значително влијаеле на образованието и на Француската револуција.

449130_mozart-foto-wikipedia_ff-428x630Волфганг Амадеус Моцарт – Ложа „Добротворни цели“, Австрија, 1784.

Австрискиот композитор и син на слободен ѕидар, композиторот Волфганг Амадеус Моцарт ја создал неговата плодна кариера низ масонски музички парчиња. Се приклучи на масонската ложа „Добротворни цели“ во Австрија во 1784. година. Многу познати музичари биле масони. Франц Јозеф Хајдн и Моцарт биле во иста ложа, додека Бах се приклучил на масоните во Лондон.

Симон Боливар – Ложа „Лаутаро“, Кадиз, Шпанија, 1803 година.

Јужноамериканскиот ослободител и политички водач Симон Боливар предводел голема борба за независност на Шпанската империја. Бил примен во редовите на масоните во 1803. година, Ложата „Lautaro“, во Кадиз (Шпанија) и ја вршел должноста како претседател на Колумбија и Перу. Во април во 1824. станал Суверен Голем Сеопшт Инспектор, кога му бил доделен највисок степен во хиерархијата на општеството.

Џон Браун – Хадсон Ложа бр. 68, Хадсон, Охајо, 1824.

Џон Браун се приклучил на слободните ѕидари во Охајо во 1824 година. Подоцна, сепак, ја напуштил организацијата поради шпекулациите дека тој бил вмешан во исчезнувањето на Вилијам Морган. Всушност, се прошириле гласини дека масоните го киднапирале и убиле Морган, кој посетувал масонски ложи, наводно, поради тоа што се заканувал дека ќе напише книга во која ќе ги открие нивните тајни. Тоа поттикнало верување дека групата врши сатанистички ритуали.

johnbrown-foto-wikipedia_ff-427x630

Семјуел Клеменс (Марк Твен) – Ложа „Поларна ѕвезда“ бр. 79, Сент Луис, 1861 година.

Познат како писател Марк Твен, Семјуел Клеменс станал член на Ложата „Поларната ѕвезда“ бр. 79 во Сент Луис во 1861 година. Само неколку месеци подоцна стигна до ранг Мајстор. Во „Заговор на Том Соер“, Твен, како и во многу од неговите дела, укажува на масоните така што значајни личности од локалната заедница ги опишува како членови на општеството.

marktwain-foto-wikipedia_ff-401x630

Винстон Черчил – Ложа „Stadholm“ бр. 1591, Лондон, 1901 година.

fleming churchilВинстон Черчил, кој два пати беше британски премиер, и стана почесен граѓанин на САД, се приклучи на англиските масони во 1901 година.  Иако во историјата на неговото семејство биле многу слободни ѕидари, а имал и многу пријатели, кои биле масони, Черчиловата активност во општеството била ограничена на општествен ангажман. Ложата ја напуштил во 1912 година.

Александар Флеминг – Ложа „Сент Мери“ бр. 2682, Лондон, 1909 година.

После обредот 1909 година, во Лондон, шкотскиот биолог Александар Флеминг го открил лековито дејство на пеницилинот, еден од најчесто користените антибиотици во сегашно време. Станал Мајстор на својата ложа во 1924 година, а нобеловата награда ја примил во 1945 година.

Хари Труман – „Belton“ Ложа бр. 450; GrandVJ, Мисури, 1909 година.

После обредот во 1909 година, Труман брзо напредувал во масонската хиерархија, а од 1940 до 1941 година бил голем Мајстор на Големата ложа на Мисури. Во 1945 година кога тој ја превзел функцијата претседател, организацијата му доделила ранг масон од 33.степен од Шкотскиот ред. Во писмото до неговата сопруга 1939 Труман го објаснува Слободното ѕидарство на следниот начин: „Слободното ѕидарство е систем на морални принципи кои го олеснуваат животот со другите, го разбирате тоа или не.“

edgar-hoover-foto-ap_ffЏон Едгар Хувер – Федерална Ложа бр. 1, Вашингтон, 1920 година.

Џон Едгар Хувер, најпознатиот директор на американското Федерално истражно биро, исто така бил активен масон. Во 1920 година. тој стана член на вашингтонската Федерална Ложа бр. 1, на 25 години се стекнал со ранг Мајстор, а во 1955 година тој бил награден со највисок степен на Суверен Голем Сеопшт Инспектор. Во 1965 година тој, исто така го добил Крстот на честа, што е највисока награда во Шкотски Ред.

Ерл Ворен -Ложа „Секвоја“ бр. 349, Оукланд, 1919.

Ерл Ворен, влијателниот судија на Врховниот суд на САД од 1953 година до 1969 година, се приклучи на Секвоја Ложа бр. 349 во Калифорнија. Џим Њутн, во својата книга „Правда за сите: Ерл Ворен и нацијата која ја создал“, пишува дека Ворен престанал редовно да присуствува на состаноците по помалку од еден месец. Познат е случајот „Браун против одборот за образование на Топика“, во кој судијата Ворен донел пресуда со која се прогласени неуставни закони кои претпочитаат посебни јавни училишта за црнците и белците.

john-glenn-foto-ap_ff-420x630Џон Глен – „Конкорд“ Ложа бр. 688, Нов Конкорд, Охајо, 1978 година.

Астронаут и политичар Џон Глен, исто така „Масон по видување“, припаѓал на Ложа Конкорд бр 688, во Охајо. Големиот мајстор на Охајо одлучи да го доведе во ред после орбитирањето околу Земјата и четири пати по ред бил член на американскиот Сенат. Глен на крајот се стекнал со 33. степен на Шкотскиот ред, а во 1998 година доделен му е „Свет прстен“, кој е изложен во Американскиот музеј и библиотека на националното наследство.

Даглас Мекартур – Голема Ложа, Филипини

Прогласен е за „Масон по видување“, што значи дека неговата обред не е експлицитно планиран. Даглас Мекартур се смета за „ослободител“ на Филипините, но американскиот претседател Труман, кој исто така бил масон, 1951 година го разрешил од својата должност.

Стив Возњак -Ложа „Добротворност“. 362, Калифорнија, 1980 година.

Еден од основачите на „Епл“ се приклучи на масоните во 1980 година Ложата Добротворност бр. 362, во Калифорнија.

stiv-voznijak-foto-reuters_ff

Џеси Џексон – Ложа Хармонија, бр.88, Чикаго, 1987.

Американски баптистичкиот свештеник Џеси Џексон бил примен во редовите на масоните во 1987 година. Се верува дека бил масон од 33. степен на масоните на Принцот Хол, афро-американската огранок на масоните. Во 1987 година. станал Мајстор на масоните. На Ложата Хармонија бр. 88 се приклучил во Чикаго и денес работи со нив, покрај тоа што се залага за граѓански права.

jesse-jackson-foto-ap_ff-467x630

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1