Ова се номинациите за Оскар 2014


Оваа година, на 2 март ќе се одржи 86то издание на престижните Оскари.

Објавени се номинациите на актерите, сценографите и режисерите – Еве кои имиња се најдоа на листата на потенцијални Оскаровци:

Оскар за најдобар филм

oskar3“American Hustle” – Charles Roven, Richard Suckle, Megan Ellison и Jonathan Gordon, Producers
“Captain Phillips” – Scott Rudin, Dana Brunetti и Michael De Luca, Producers
“Dallas Buyers Club” – Robbie Brenner и Rachel Winter, Producers
“Gravity” – Alfonso Cuarón и David Heyman, Producers
“Her” – Megan Ellison, Spike Jonze и Vincent Landay, Producers
“Nebraska” – Albert Berger и Ron Yerxa, Producers
“Philomena” – Gabrielle Tana, Steve Coogan и Tracey Seaward, Producers
“12 Years a Slave” – Brad Pitt, Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Steve McQueen и Anthony Katagas, Producers
“The Wolf of Wall Street”

Оскар за најдобар режисер

“American Hustle” – David O. Russell
“Gravity” – Alfonso Cuarón
“Nebraska” – Alexander Payne
“12 Years a Slave” – Steve McQueen
“The Wolf of Wall Street” – Martin Scorsese

Оскар за најдобар актер

Christian Bale во “American Hustle”
Bruce Dern во “Nebraska”
Leonardo DiCaprio во “The Wolf of Wall Street”
Chiwetel Ejiofor во “12 Years a Slave”
Matthew McConaughey во “Dallas Buyers Club”

Оскар за најдобра актерка

Amy Adams во “American Hustle”
Cate Blanchett во “Blue Jasmine”
Sandra Bullock во “Gravity”
Judi Dench во “Philomena”
Meryl Streep во “August: Osage County”

Оскар за најдобар актер во споредна улога

Barkhad Abdi во “Captain Phillips”
Bradley Cooper во “American Hustle”
Michael Fassbender во “12 Years a Slave”
Jonah Hill во “The Wolf of Wall Street”
Jared Leto во “Dallas Buyers Club”

Оскар за најдобра актерка во споредна улога

Sally Hawkins во “Blue Jasmine”
Jennifer Lawrence во “American Hustle”
Lupita Nyong’o во “12 Years a Slave”
Julia Roberts во “August: Osage County”
June Squibb во “Nebraska”

Оскар за најдобра костимографија

“American Hustle“ Michael Wilkinson
“The Grandmaster” William Chang Suk Ping
“The Great Gatsby” Catherine Martin
“The Invisible Woman” Michael O’Connor
“12 Years a Slave” Patricia Norris

Оскар за најдобар документарен филм

“The Act of Killing”Joshua Oppenheimer и Signe Byrge Sørensen
“Cutie and the Boxer” Zachary Heinzerling и Lydia Dean Pilcher
“Dirty Wars” Richard Rowley и Jeremy Scahill
“The Square” Jehane Noujaim и Karim Amer
“20 Feet from Stardom”

Оскар за најдобар краток документарен филм

“CaveDigger” Jeffrey Karoff
“Facing Fear” Jason Cohen
“Karama Has No Walls” Sara Ishaq
“The Lady in Number 6: Music Saved My Life” Malcolm Clarke и Nicholas Reed
“Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall” Edgar Barens

Оскар за најдобра монтажа

“American Hustle” Jay Cassidy, Crispin Struthers и Alan Baumgarten
“Captain Phillips” Christopher Rouse
“Dallas Buyers Club” John Mac McMurphy и Martin Pensa
“Gravity” Alfonso Cuarón и Mark Sanger
“12 Years a Slave” Joe Walker

Оскар за најдобар странски филм

“The Broken Circle Breakdown” Belgium
“The Great Beauty” Italy
“The Hunt” Denmark
“The Missing Picture” Cambodia
“Omar” Palestine

Оскар за најдобра шминка

“Dallas Buyers Club” Adruitha Lee и Robin Mathews
“Jackass Presents: Bad Grandpa” Stephen Prouty
“The Lone Ranger” Joel Harlow и Gloria Pasqua-Casny

Оскар за најдобра оригинална музика

“The Book Thief” John Williams
“Gravity” Steven Price
“Her” William Butler and Owen Pallett
“Philomena” Alexandre Desplat
“Saving Mr. Banks” Thomas Newman

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1