Пакетот реформи во образование помина на Собраниска комисија во 3 часот по полноќ


По претрес на 150 амандмани и одбивање на сите предлози на опозицијата, Собраниската комисија за образование, наука и спорт во второ читање повторно го изгласа целиот пакет за реформи во основното, средното и високото образование. Ова е претпоследна фаза во постапката, пред законите да бидат конечно усвоени на пленарна седница, пренесува Нова ТВ.

sobranie nadvor

Комисиската расправа со долги паузи во повеќе наврати траеше цели 17 часа, а законите се изгласаа во 3 часот по полноќ, завршувајќи со законот за високо образование за кој беа поднесени вкупно 90 амандмани.

Не се прифатија ниту амандманите на пратеничката Лилјана Поповска.

– Не се согласувам да се стави ректор или декан лице што е странски државјанин. Замислете да ставиме декан Бугарин на Филолошки факултет, кога Бугарија не ни го признава јазикот или декан на Теолошки факултет да биде лице од Србија, а тие не ја признаваат македонската православна црква. Мислам дека вака, ќе испадне дека секој странец е подобар од нашите кадри, рече Поповска.

Пратеникот од ДПА Беким Фазлиу предложи наместо студентите, носителите на јавни функции да полагаат државен испит.

– Ноќе се прават само лоши работи, криминал! Да беше овој закон добар ќе ги почекавте сите камери, а не вака да се криете. Државниот испит треба да го полагаат сите носители на јавни функции, а не студентите.

Пратениците од ДПА порано ја напуштија расправата во знак на револт што министерот Адеми не прифати ниту еден нивен амандман.

NovaTv.mk

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1