Парното за скопјани ќе работи до 1 мај!


Ако продолжат ниските температури, скопјани, кои се приклучени на парно греење, ќе се топлат до крајот на месецот.

radijator

Диструбитерите од денес не мора да чекаат температурата во 21 часот три дена по ред да биде 12 Целзиусови степени или пониска, туку можат уште истиот ден да ги стартуваат топланите. Тие добиле дозвола од Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) да испорачуваат греење како да е грејна сезона, велат нашите избори.

Инаку грејната сезона почнува на 15 октомври и трае до 15 април.

Според правилникот, од 13 до 29 април, топланите се во приправност и можат да стартуваат со греење доколку температурата во 21 часот три дена по ред е 12 степени, според податоците на Управата за хидрометеоролошки работи.

Извор: Мета

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1