По млекото и туната – Еве што во продавниците е опасно – листа на ризични производи


По веста за повлекувањето на млекото на Дукат и Виндија од продавниците во Хрватска, Босна и Црна Гора во овие земји се повлече и конзервата со туна “Rial”, содржела високо ниво на хистамин.

thumb-502-228Лекарите велат дека сардините се потенцијално ризични бидејќи содржат тешки метали и брендовите со сомнителен квалитет треба да се избегнуваат иако се многу поефтини.

Туната “Риал” е увезена од Тајланд, а произведена е во октомври минатата година. Хистаминот кој го содржи е посебно опасен за деца и трудници и предизвикува алергии.

Еве кои други производи се сомнителни и треба да внимавате на нив. Ова е листа од хрватското министерство за земјоделство.

МЛЕКОТО НА ДУКАТ И ВИНДИЈА БИЛО ЕКСТРЕМНО ОПАСНО – ЕВЕ ШТО СОДРЖЕЛО (ВИДЕО)
ПРОИЗВОД  ЗЕМЈА НА ПОТЕКЛО   ОПАСНОСТ
Лешници  АЗЕРБЕЏАН Aflatoksini
Кикирики (во лушпа, лупени, пржени)  БРАЗИЛ Aflatoksini
Сува тестенина (резанци)

 

КИНА Aluminijum
Чај (црн и зелен)

 

КИНА Pesticidi
Грав (Vigna unguiculata spp. sesquipedalis)Горка Диња (Momordica charantia)

Пиперки од типот Capsicum spp. (слатки и останати)

Домати

ДОМИНИКАНСКА РЕПУБЛИКА Pesticidi
Пиперки од типот Capsicum annuumПроизводи од чили (curry)
мушкантен орев (Myristica fragrans)
Ѓумбир(Zingiber officinale)
Куркума (Curcuma longa)
(– сушени зачини)
 ИНДИЈА  Aflatoksini
Семки од лубеница (egusi, Citrullus lanatus) и производи добиени од тоа  НИГЕРИЈА Aflatoksini
Пиперки од типот Capsicum annuum ПЕРУ Aflatoksini i Okratoksin A

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1