Вистинска љубов: На сопругот за Валентајн му дарува живот – својот бубрег (Фото)


James Jones има само уште неколку месеци живот доколку итно не му биде извршена трансплантација на бубрег. На листата е веќе некое време но донор за него се уште не се нашол. Барем не досега.

new-kidney-couple-jones-doctors-020813Неговата сопруга отишла во болницата и барл од лекарот да тестира дали таа како донатор би била подобна. Лекарот ја разубедувал бидејќи вообичаено донаторите за да се совпаднат трбеа или да се во роднинска врска или пак да има совпаѓање од странец што е и тешко и ретко. Но Мелиса инсистирала.

За изненадување на лекарите  резултатите покажале дека Мелиса е совршен донатор за Џејмс. Таа одлучила операцијата да биде на денот на вљубените св Валентајн – и на тој начин да му покаже дека за неа тој е целиот нејзин свет и без него нема живот.

article-2275967-17718CD4000005DC-472_634x394

new-kidney-couple-jones-020813За џејмс ова е чудо – чудо што воопшто се совпаѓа, чудо што ја има оваа жена во неговиот живот и чудо што толку многу го сака – тоа не би го менувал за ништо на светот, вели таа е дар од бога.

Процедурата ќе започне утре во болница во Флорида.

Џејмс вели што да возвратите на ваков подарок за денот на вљубените, што би можел да и подарам за да се мери со дарот живот? Вечно ќе сум и должник, вечно.

new-kidney-couple-jones-wedding-1-020813Мелиса пак се шегува – ми велат ова било жртва, не е жртва ова е инвестиција. Ова е нашиот живот, јас и тој. Не постоиме ние ако тој не е тука, немам љубов нит семејство без него. Значи исто како да си го спасувам својот живот, вели таа.

Ако и ова не ви е доволно романтично имајте го предвид и следниот факт. Парот е две години во брак а се запознале погодете кога?

Да – на денот на вљубените, Св Валентајн пред две години.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1