Почина Дејвид Боуви на 69 години


Музичката легенда Дејвид Боуви почина по битката со ракот на 69 годишна возраст. Боуви починал спокојно во кругот на неговото семејство по 18-месечна биткa.david-bowie-2013

Влијателниот пејач, кантавтор и продуцент остави печат во рокот, соул музиката, хард рок, поп, панк и електронската музика во текот на неговата четиридецениска кариера.

Штотуку го издаде неговиот 25. Албум, Блекстар, кој излезе на 8 јануари, денот на неговиот роденден.

Во светот на музиката ќе останат неговите хитови: Let’s dance, China girl, Bring Me the Head of the Disco King, I’m Afraid of Americans, Starman, Ashes to Ashes, The Man Who Sold the World, Under Pressure, Young Americans, Space Oddity, Life on Mars и уште многу други.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1