Почина изумителот на бар кодот


Норман Џозеф Вудланд, Американецот кој го изуми во современиот живот и веќе сеприсутните баркодови коишто ја преобразија трговијата, почина во 91-та година.

vudland- bar kodПочинал во неделата, како последица на Алцхајмеровата болест во дом за пензионери во Њу Џерси

Додека ги исцртувал линиите на песокот во Мајами Бич пред 64 години, на Џозеф Вудланд му дошла идејата за го употреби мотивот на линии кои би содржеле информации за производот, раскажува за весникот, раскажува за весникот The New Jersey Record, неговата ќерка Сузан Вудланд.

Со партнерот Бернард Сивлер, кој почина во текот на 1960-те, го депонирале патентот за баркодот во 1952 година кој на елктроничката компанија „ Philco” и4 го продале за 15 илјади долари, додава Сузан Вудланд. Беше, исто така, дел од тимот кој го разви ласерскиот читач на баркодовите во текот на 1970-те.

Макфакс

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1