Почина Марија од „Отпишаните“, глумицата Злата Петковиќ


Српската глумица Злата Петковиќ почина во Белград на 58 годишна возраст. Починала на болница во Белград, каде пред 7 дена беше хоспитализирана порати мозочен удар.

Петковиќ на просторите на поранешна Југославија ќе остане запаметена по улогата на Марија од култната серија „Враќањето на отпишаните“.

Отскочна даска за започнување на актерската кариера на Петковиќ и била титулата Мис на фотогеничност на изборот на најубава тинејџерка на светот, кој се одржал во Токио.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1