Почина славниот Хрватски актер Иво Грегуриевиќ


Иво Грегуриевиќ еден од најпознатите Хрватски актери, почина во 66 година. Неофицијално актерот починал денеска во вечерните часови, актерот бил пронајден во својот стан.

Иво е роден на 07 октомври 1952 година во местото Долна Махала -во близина на Орашје БиХ. Дипломирал во Загреб на Академијата за драмски умености, а на филмското платно дебитира во 1977 година. Имаше значајни улоги во филмовите: Osuđenima” (1978.), “Kraljevoj završnici” (1987.) “Životu sa stricem” (1988.), (“slavonskog Robina Hooda”) , “Čarugi” (1991.). Беше во брак со глумицата Дубравка Остојиќ со кој го имаат синот Марко.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1