Поради неа Гадафи ја сакал Југославија – неговата најголема љубов била Југословенка (Видео)


Втората жена на Гадафи била Југословенката Софија Фаркаш, а со текот на времето Југославија станала една од најбликите деловни партнери на Либија. Тие добивале разна техничка роба од Југославија и воена техника, а за тоа Гадафи плаќал со нафта.Gaddafi-A-Life-in-Pictures-211011-11_073607 Gaddafi-wife-Sofiya gaddafi_1875572i 0004eea8-642 muamar_01 gadafi33 Muammar-Gaddafi-with-Hann-035 ac.foreman.gadhafi.family.cnn.640x360 Safia-Farkash-gaddafi-wife-pic safia3 safia-farkash-2011-03-08-1817 safia gadafi 33

Била родена како Sofia Baraâsi al-Farkash во 1952 во Al-Bayda во католичко семејство кое потекнувало од Мостар Босна и Херцеговина. Била медицинска сестра по професија. Нејзиниот дедо, хрватот Иван Фаркаш бил роден во Петриња, Сисак.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1