Поранешен началник на кинеска болница добил 100 куќи како мито


Кинеските власти конфискуваа од поранешен началник на болница во провинцијата Јунан во југозападна Кина сто станови, 35 милиони јуани (5,6 милиони долари) и други вредни предмети.

lekar-broji-evre_mito

За одземање на целиот недвижен имот биле потребни сто товарни возила, пишува кинескиот весник Чајна дејли“.

Според весникот 57-годишниот Ван Тианчасо е обвинет за присвојување и други злоупотреби при изградба на објекти во рамки на провинциската болница, при купување на медицинска опрема, како и при наем на персонал.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1