Поранешен српски генерал уапсен во Косово


Косовската полиција денеска соопшти дека уапсила поранешен српски генерал осомничен за воени злосторства против цивили, косовски Албанци, пренесува БТА.general milovan-bojic

Поранешниот генерал Милован Бојовиќ бил уапсен вчера при нелегално преминување на границата на граничниот премин Мердаре.

Беџет Шаља, член на приштинскиот Советот за заштита на човековите права и слободи, изјави дека Бојовиќ е осомничен за повеќе убиства во Косово, и „злосторства кои останале неказнети”, кога Бојовиќ командувал со воени српски единици во Косово, за време на конфликтот.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1