После ова веќе никогаш нема да влезете дома со чевли


Веројатно ги сметате за чудни луѓе, сите оние домаќини кои ве тераат да ги соблечете чевлите во нивниот дом.

Прочитајте зошто секогаш треба да ги соблекувате чевлите пред влезната врата.

noze stikli cevli

Бактерии

На вашите чевли носите бактерии кои предизвикуваат диареа и менингитис, поточно на нив има околу 420.000 видови бактерии, вклучувајќи ја и Ешерихија Коли.

Ѓубре

На чевлите сигурно имате кал, прашина и ѓубре собрано од улиците. Тоа автоматски значи дека ќе поминете повеќе време во чистење.

Отрови

Дека со обувките внесуваме разни отрови помеѓу кои се наоѓаат и штетни пестициди покажа едно неодамнешно истражување. Покрај тоа, се тврди дека 98% од оловната прашина во домот која е штетна доаѓа преку обувките.

Стапалата сакаат да се слободни

Имајте навика секогаш да ги соблечете чевлите и да ги ослободите нозете, бидејќи. Колку и да се удобни чевлите кои ги носите, сигурно имаат некој недостаток кој не го забележувате.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1