Потврдено: Поевтинува струјата од понеделник – за 5,24%


struja

Регулаторната комисија за енергетика соопшти дека цената на струјата од први јули ќе биде пониска за 5,24 отсто, јави економски.мк.

Поевтинувањето е побарано заради намалената потрошувачка на електрична енергија заради топлата зима, обилните врнежи кои ги наполнија акумулациите и го зголемија домашното производство што придонесе за намалување на спакиот увоз на струја.

Минатата година струјата поскапуваше два пати и вкупно цената се зголеми за 18%.

Економски.мк

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1