Повредени патници од Македонија во тешка сообраќајна несреќа во близина на Линц


Нема загинато ниту еден од патниците во тешката сообраќајна несреќа помеѓу македонскиот автобус и камион на автопатот Линц Австрија што утринава се случи околу 6 часот.

Од македонското МНР потврдуваат дека во автобусот имало 18 македонски државјани од нив двајца биле со потешки телесни повреди, но надвор од животна опасност, а 6 патнци се полесно повредени.

Според австриските медиуми сите повредени се згрижени во болница. По судирот на двете возила камионот натоварен со дрва му се превртела кабината а возчаот останал заробен. На местото пристигнале спасувчки екипи и тешко повредениот возач бил пренесен со хеликоптер во болница. Засега се уште нема потврда за која турситичка агенција станува збор.

На местото на несреќата се уште се врши увид и од МНР потврдија дека по добиените информации од страна на македонската амбасада од Виена ќе дадат дополнителни објаснувања за несреќата.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1