Повторно поевтинува бензинот


Регулаторната комисија за енергетика и овој понеделник ќе одреди нова цена на горивата. Последната одлука на Регулаторната комисија беше бензинот и дизелот да поевтинат за 1,5 денари.benzin4

Малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 се намали за 1 денар и изнесува 62,5 денари. Малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 се намали за 1,5 денари и е 60,5 денари за литар, додека Дизелот поевтини за 1,5 денари и од  неговата ценаизнесува 51 денар за еден литар.

Се намали и цената на плинот и на компримираниот природен гас. Течниот гас се продава за 28 наместо за досегашните 31, 5  денари за литар, а компромираниот гас поевтини за 5 денари и наместо за  48 се продава за 43 денари за килограм.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1