Повторно удар! Трет значаен маж го напушти животот на Селин Дион


Почина Јубер Жиро – авторот на најголемите хитови на канадската пејачка

Францускиот композиторЈубер Жиро, кој беше автор на едни од најпознатите хитови на Селин Дион, како и на Едит Пјаф, почина на 95 години во Швајцарија. Жиро е автор на музиката на многу песни кои станаа шлагери во целиот свет. Песните «Mamy Blue» и «Sous le ciel de Paris» можат да бидат препознаени од првите ноти.seline dion33

Популарноста го наоѓа композиторот уште во почетокот на 50-х години на минатиот век. Меѓу ѕвездите на светската музичка сцена, славата и талентот на композиторот, се  со Едит Пјаф, Мире Матјо, Хулио Иглесијас, Ив Монтана, Селин Дион, Демис Русос. Жиро е автор и на музиката на многу филмови. Песната «Dors, mon amour» станува победник на Евровизија во 1958 година.Погребот на познатиот композитор ќе биде на 22 јануари.

Смртта на Јубер Жиро стана третата загуба за Селин Дион во рок од една недела. Пејачката прво загуби својот сопруг.74-годишниот Рене Анжелил си отиде по долгогодишната битка со ракот. Два дена подоцна, исто така од онколошки заболувања почина и нејзиниот брат – Дениел Дион.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1