Природата враќа: Инвазија од „луди мравки“


На американскиот континент се појавил „нов играч“ кој уништува се пред себе од Тексас до Флорида во сценарио кое звучи како да е од некој хорор филм.

mraviТаканаречените „луди мравки“ уништуваат се, од стока и живина, до електронски апарати. Ги нарекуваат луѓе, бидејќи трагите кои ги оставаат додека уништуваат се пред себе се толку лелеави, што изгледа како премногу да се напиле. На научниците оваа врста им е позната под името Nylanderia fulva, а меѓу луѓето се познати како темножолти луди мравки.

Инсектите од своето живеалиште во Бразил и Аргентина најверојатно несвесно ги пренеле луѓето, Толку биле мали, помали од 3 милиметри, што можеле да се сокријат буквално секаде.Имале непријатно каснување кое ги плашело животните и биле многу нападни. Влегувале во возилата, куќите и лаптоп компјутерите или смартфоните кои ќе им се најделе на патот. Посебно ги привлекувале електронските жици и компоненти, иако никој не знае зошто. Штетата која ја оставале била огромна.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1