esparzaОбвинителството во Лос Анџелес тврди дека Еспарза, која предава на Универзитетот „Вебстер“ во Женева, во 1995 година организирала грабеж, претепување и убиство на Гонзал Рамирез.

Еспарза, која е мажена и има четиригодишно девојче, во четвртокот со лисици на рацете е однесена во притвор од судницата откако одби спогодба што би и овозможила да биде обвинета за „убиство без умисла“, како полесно кривично дело.
– Бараат да признам вина за нешто, за што и самите знаат дека не сум го сторила – изјави таа.

Еспарза, која е обвинета со уште три други лица, наводно го запознала Рамирез во еден ноќен клуб во Санта Ана, јужно од Лос Анџелес. Тој и понудил со неговиот автомобил да ја врати дома, а кога влегле во нејзината студентска соба, тој ја силувал.
Но, таа не пријавила во полиција. Му кажала само на своето момче Џани Антонијо Ван, кое се разбеснило и после една недела со уште тројца другари, го нашле Рамирез во еден бар. Го следеле, удирале по неговиот автомобил, го грабнале, претепале, го исечеле со сатар и го фрлиле покрај пат.

По само неколку денови, Еспарза се омажила за Ван и, како што кажала, постојано живеела во страв од него и од неговите другари, кои верувале дека бракот ќе ја спречи да сведочи против нив. Се развела во 2004 година.

Судењето продолжува на 23 декември.