Пронајден лек за чирот и Helicobacter pylori


Една голтка морска вода може да ги ублажи проблемите во желудникот и да го намали ризикот од рак на желудник и чир. Но, не станува збор за обична морска вода туку за онаа собрана од длабочина од 200 метри.

gastric-stomach-ulcers-345200-300x178

Научници им дале на пациенти да пијат морска вода од големи длабочини надевајќи се дека така ќе ја убијат бактеријата Helicobacter pylori.

Четири од 10 луѓе се заразуваат со оваа бактерија во некој период од животот, најчесто во детството, а таа е главен причинител за чирови на желудникот. Иако живеат во утробата на многу луѓе без да предизвикаат штета, сепак ќе предизвикаат чир кај 15 % од заразените.

Доктор Џон Мејсон од универзитетската болница од Манчестер рекол: „Ова е фасцинантно истражување. Но, не знаеме дали бројот на бактерии повторно ќе се зголеми кога луѓето ќе престанат да ја пијат водата. Во оваа фаза ние едноставно не знаеме што ќе биде“.

Зошто токму водата од длабоко море е токсична за Helicobacter pylori – Прочитајте на следниот линк – БабинЛек.ком

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1